POZNAJ NAJPOPULARNIEJSZE WADY WZROKU

ZMIANY W UKŁADZIE WZROKOWYM

Część problemów wzrokowych pojawia się wraz z upływem lat i dotknie każdego z nas, jak np. prezbiopia. Jednak duża grupa wad wzroku dotyczy jedynie części z nas. Dowiedz się co to za wady wzroku i jak je rozpoznawać.

Wady wzroku - sekcja1

KRÓTKOWZROCZNOŚĆ

Masz problemy z dostrzeżeniem małych przedmiotów, które znajdują się daleko od Ciebie? A jednocześnie nie masz problemów z czytaniem małego druku w książce? Może jesteś krótkowidzem. W oku krótkowzrocznym obraz tworzy się przed siatkówką, w większości przypadków jest to spowodowane zbyt długą gałką oczną. Często pierwsze symptomy zauważamy w wieku szkolnym. Krótkowzroczność postępuje wraz z rozwojem układu wzrokowego. Zwykle wada wzroku stabilizuje się około 21 roku życia. Korekcję krótkowzroczności zapewniają okulary ze szkłami „minusowymi”.

DALEKOWZROCZNOŚĆ

Z kolei jeżeli masz odwrotny problem, tzn. widzisz wyraźnie przedmioty w dali, a masz problem z widzeniem przedmiotów w bliży - możesz być dalekowidzem. Dzieje się tak w momencie, gdy obraz powstaje za siatkówką, przeważnie jest to spowodowane zbyt krótką gałką oczną. Jest to wada wzroku trudniejsza do zdiagnozowania, ponieważ nasze oczy mają naturalną zdolność do kompensowania nieostrość. Często dopiero około 40 roku życia, gdy zdolność oka do kompensacji tej wady wzroku osłabia się, pacjenci są diagnozowani jako dalekowidze. Dalekowzroczność korygujemy szkłami „plusowymi”.

PREZBIOPIA

Im jesteśmy starsi tym więcej objawów prezbiopii u siebie zauważamy. Zazwyczaj po 40 roku życia problemy zaczynają być na tyle uciążliwe, że zgłaszamy się do specjalisty po pomoc w postaci okularów. Prezbiopia jest wynikiem naturalnych zmian w układzie wzrokowym, które trwają nieustannie od dnia narodzin. W ich wyniku pojawia się problem z czytaniem w bliży oraz w gorszych warunkach oświetlenia. Jest to proces, którego nie potrafimy zahamować, ale prawidłowa korekcja okularami progresywnymi spowoduje, że nie odczujemy tych zmian w codziennym życiu.

ASTYGMATYZM

Astygmatyzm to bardzo często wrodzona wada wzroku. Objawia się niewyraźnym widzeniem zarówno w dali, jak i w bliży. W większości przypadków, jest to spowodowane nieregularną budową zewnętrznej struktury oka – rogówki. Nieregularności powodują, że niektóre promienie skupione są na siatkówce, a pozostałe poza jej obrębem. Astygmatyzm występuje często w towarzystwie krótkowzroczności lub dalekowzroczności. Aby osoba z astygmatyzmem widziała wyraźnie musi zakupić szkła cylindryczne.

ZAMGLONE WIDZENIE

Zamglone widzenie zawsze jest niepokojącym objawem zarówno wad wzroku jak i problemów zdrowotnych z oczami. Zamglone widzenie może pojawić się w jednym oku lub w obu oczach; może występować cały czas lub tylko w określonych sytuacjach. Pamiętaj, aby nigdy nie lekceważyć zamglonego widzenia i udać się do specjalisty ochrony wzroku, aby sprawdził co jest przyczyną.