Najczęściej zadawane pytania

Jak często należy poddawać się badaniu wzroku?

Większość optyków zaleca badanie oczu co 2 lata.

Czy muszę coś zrobić przed badaniem wzroku?

Twój optyk poinformuje Cię, czy musisz specjalnie przygotować się do badania.

Jak długo powinno trwać badanie wzroku?

Może się to różnić, ale na podstawowe badanie należy zarezerwować sobie około 30-60 minut.

Gdzie należy udać się na badanie wzroku?

Znajdź najbliższego optyka, korzystając z naszej wyszukiwarki.

Kiedy poznam wyniki badania wzroku?

Zazwyczaj natychmiast, ale Twój optyk poinformuje Cię, jeśli będziesz musiał czekać dłużej.

W jakim wieku dzieci powinny odwiedzić optyka?

Oczy dziecka należy sprawdzać na wielu etapach dorastania. Badania wzroku można przeprowadzić w ciągu 72 godzin od narodzin, między 6 i 8 tygodniem życia, oraz w 2. i 5. roku życia. Nawet jeśli wzrok dziecka wydaje się dobry, warto poddać je badaniu, gdy maluch osiągnie wiek szkolny. Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące oczu dziecka, powinieneś skontaktować się z lokalnym optykiem i zdobyć konkretne porady.

Czym są soczewki jednoogniskowe?

Soczewki, które korygują Twój wzrok, jeśli cierpisz z powodu dalekowzroczności lub krótkowzroczności.

Czym są soczewki zmiennoogniskowe?

Soczewki zmiennoogniskowe korygują wzrok pod względem odległości dalekiej i bliskiej tj.czytania i wszystkiego, co znajduje się w odległościach pośrednich.

Co to znaczy, że jestem dalekowzroczny?

Dalekowzroczność wpływa na zdolność widzenia bliskich obiektów. Możesz widzieć wyraźnie odległe przedmioty, ale te, które są blisko, widzisz rozmyte i niewyraźne.

Co to znaczy, że jestem krótkowzroczny?

Krótkowzroczność wpływa na zdolność widzenia odległych obiektów. Możesz być w stanie wyraźnie widzieć obiekty z bliska, ale te znajdujące się w oddali mogą wyglądać na niewyraźne lub nieostro.

Co to oznacza, że widzę 6/6?

Termin "widzenie 6/6" jest terminem używanym do wyrażenia wyrazistości lub ostrości widzenia mierzonej z odległości 6 metrów. Oznacza to, że jesteś w stanie odczytać z odległości 6 metrów to, co normalna osoba dorosła z normalnym widzeniem jest w stanie odczytać z odległości 6 metrów. W pomiarach imperialnych określa się ją również jako "widzenie 20/20", ponieważ jest ona mierzona z odległości 20 stóp.

Co powinienem zrobić, jeśli widzę podwójnie?

Podwójne widzenie jest wtedy, gdy patrzysz na obiekt, ale widzisz dwa obrazy. Może to mieć wpływ na jedno lub obydwoje oczu. Jeśli doświadczasz podwójnego widzenia, powinieneś skontaktować się z najbliższym optykiem, który będzie w stanie zdiagnozować, ustalić przyczynę i zapewnić leczenie.

Mam coś w oku, co powinienem zrobić?

Mam coś w oku, co powinienem zrobić?

Nie pocieraj oka, nie używaj wacików ani ostrych przedmiotów np. pęsety. Zacznij od umycia rąk, a jeśli nosisz szkła kontaktowe, zdejmij je.
Sprawdź oko, otwierając je szeroko i spójrz w lustro, aby znaleźć ciało obce. Jeśli go nie widzisz, zacznij od pociągnięcia dolnej powieki w dół i spojrzenia w lustro. Jeśli nadal nic tam nie widać, podnieś górną powiekę w górę i popatrz w lustro w dół.
Jeśli obiektem w twoim oku jest brud, piasek, makijaż lub włókna - jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby go wyjąć:
Jeśli obiekt utknęł w górnej powiece, pociągnij ją w dół nad dolną powieką i puść.
Jeśli utknął on w dolnej powiece, wyciągnij powiekę i naciśnij na skórę pod nią, tak aby zobaczyć wewnętrzną stronę powieki. Jeśli widzisz kawałek brudu lub włókna, możesz spróbować usunąć go wilgotną bawełnianym patyczkiem. Uważaj, aby nie dotknąć gałki ocznej.
Możesz również użyć roztworu soli zaprojektowanego specjalnie do przepłukania oka.
Powinieneś zwrócić się o natychmiastową pomoc do lekarza, jeśli do oka dostały się ostre chemikalia, coś przebiło oko, Twoje oko krwawi, nie możesz usunąć przedmiotu, Twoje oko nadal uwiera po usunięciu ciała obcego.

Co to jest astygmatyzm?

Powierzchnia przednia przeciętnego oka jest kulista jak piłka. Ludzie z astygmatyzmem mają oczy w kształcie piłki do rugby. Oznacza to, że obraz powstały z tyłu oka nie jest wyostrzony

Czy noszenie okularów osłabi/pogorszy mój wzrok?

Błędy refrakcji będą postępować niezależnie od tego, czy nosisz okulary, czy nie. Noszenie właściwych szkieł pomoże Ci lepiej widzieć. Kiedy dorośli noszą niewłaściwe szkła, może to powodować obciążenie oczu, ale nie pogarsza to wzroku. Jednak jeśli dzieci będą nosiły niewłaściwe szkła, może to przyspieszyć postęp krótkowzroczności.

Dlaczego mój wzrok słabnie?

Może być wiele powodów, dla których wzrok staje się słabszy.

Wiek, genetyka, styl życia, stan oczu i szkodliwe światło mogą mieć wpływ na Twój wzrok. W przypadku niektórych schorzeń oczu, wzrok może się poprawić dzięki odpowiedniemu leczeniu. Noszenie właściwych szkieł na receptę zapewni Ci najlepszy możliwy wzrok.

Jaki jest koszt szkieł Essilor?

Twoje szkła składają się z projektu korekcyjnego, technologii ochronnej i udoskonaleń przejrzystości. Wybór szkieł będzie rekomendowany w zależności od potrzeb w zakresie korekcji wzroku oraz wymagań dotyczących stylu życia.

Twój optyk będzie w stanie polecić najlepsze rozwiązanie wizualne, dopasowane dla Twojego budżetu, które spełni Twoje potrzeby optyczne.

Czy mogę kupić szkła bezpośrednio od Essilor?

Szkła Essilor są dostępne u szerokiego grona optyków. Przejdź do naszej wyszukiwarki i wyszukaj lokalnego optyka, aby umówić się na wizytę i omówić dedykowany zakres rozwiązań optycznych.

Jaki jest najlepszy sposób czyszczenia szkieł?

Do codziennej pielęgnacji używaj ściereczki do czyszczenia szkieł Essilor, dostępnej u lokalnego optyka. Aby uzyskać głębsze czyszczenie, użyj sprayu do szkieł optycznych razem ze specjalną ściereczką. Zapytaj swojego optyka o najlepszy płyn do czyszczenia Twoich szkieł.

Co mówi moja recepta?

Twoja recepta ma często formę tabeli, z różnymi skrótami, nazwami i liczbami opisującymi wynik badania wzroku i to, jakie szkła są wymagane do skorygowania wzroku.